Bringing Home the Bacon

Whenever we arrive at a new place, Daniel is the scout. He’s always up before me in the morning, and usually has been to and from town, fetching staples for the pantry. The initial outing is where we discover just what is readily available, prices and so on. This time was no different, and after discovering meat was somewhat pricey at the local grocery, he researched an alternative supplier, and for us that has been Westmeat. He usually takes the bus to fetch meat, and on the first time, came home just in time for supper with a box full of meat on his shoulder. A nice variety of chicken, pork and beef, at an average of $3.13 per pound, combined. We stocked the freezer and are a happy Primal family. :)

12-014

 

Westmeat has weekly specials in store, and online. So depending on the sales and what we’re hankering for, we might order it online and have it delivered to the house. In a styrofoam box. Fresh meat. At our doorstep. How about that!

27-013

29-019

For other groceries, we go to the local Countdown store. They have specials specifically for Countdown members, similar to the Kroger sales where you have to have a Kroger card for discounts. So Daniel signed up, and his own card came in the mail. We were thrilled that becoming a Kiwi was that easy:

6-016

Oh, we also frequent New World for certain things like almond chocolate bars, which Countdown doesn’t carry. Some of the bulk food items like tapioca flour, coconut flour, almond flour, and such, we get at Bin Inn. We don’t buy bread, but for those of you who might be interested, I did see that you can get 13 assorted buns for $3.50. From our experience, those are served sliced in half as a lunch sandwich for a Sunday noon meal with salad, soup, and such. Or whenever, probably. :)

05-007

I still get a kick out of seeing things sold in kilograms. You know how groceries are advertised in the States as, “The BIG bag! One Extra Pound!” or some such thing? Well, here, it’s a “BIG 1.2 kg PACK”.

04-006

 

I also have a fascination with spices and how they’re sold around the world. The packaging, the labels, etc… Here, these little boxes are just so darling for some reason. There are little bags inside the boxes with, of course, the spice inside.

01-001

The carrots and potatoes (~$1.99/kg) come “pre-washed”. It’s very handy.

1-006

We’ve been enjoying them roasted, with BBQ chicken drumsticks.

2-008
Eggs. We have to talk about eggs. It’s always curious to find that the United States seems to be the only place that refrigerates eggs in the store. Panama didn’t, Germany didn’t, New Zealand doesn’t. Eggs aren’t that cheap here for some reason; even the “non-farm-fresh” ones are $3.69 per dozen and it can go all the way up to $9 for free-range.

02-003

We haven’t recycled any egg cartons yet, so now was a perfect time to discover how many eggs we consume. Approximately 4 1/2 dozen per week.

06-010

Oh the wonderful butter! It’s not officially labeled as grass fed, but as our travels have shown, all the milk cows are on pasture, so the butter is always bright yellow. $3.50 for 500 grams, on sale.

03-005

 

The one food item that was completely new to us, was lamb heart. That’s one thing we haven’t eaten before, but I followed this video and it turned out quite tasty.

20-076

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s